Predstavljeni rezultati projekta Istraživanje i zaštita kulturno-povijesne baštine južnog Velebi

Predstavljeni rezultati projekta Istraživanje i zaštita kulturno-povijesne baštine južnog Velebita

Predstavljeni rezultati projekta Istraživanje i zaštita kulturno-povijesne baštine južnog Velebi

Na području Općine Starigrad i Nacionalnog parka Paklenica proveden je 2-godišnji istraživački rad na rekognosciranju i dokumentiranju kulturno-povijesne baštine. Istraživanje je rezultiralo sa čak 314 detaljno obrađenih lokaliteta koji dokazuju kontinuiranu naseljenost podvelebitskog kraja još od prapovijesti.

Na prostoru od 70-ak km2 pregledanog terena dokumentirano je 189 tumula-kamenih humaka ispod kojih su se nalazili grobovi moćnika iz brončanog i željeznog doba, 34 speleološka objekta, 28 gradinskih lokaliteta iz prapovijesnog doba, pet antičkih lokaliteta od kojih dva podvodna, šest srednjovjekovnih sakralnih objekata te brojni novovijekovni objekti poput zaseoka, mlinova, mirila i crkvi. Svaki od lokaliteta unesen je u suvremeni geoinformacijski sustav, tzv.GIS bazu podataka te uvršten u prostorni plan Općine Starigrad. Na taj se način omogućuje zaštita i valorizacija kulturno-povijesne baštine, osobito u kontekstu razvoja turizma kao temeljen gospodarske grane na ovom području. Projekt je, u organizaciji Javne ustanove Nacionalni park Paklenica, Općine Starigrad i Turističke zajednice općine Starigrad, provela Martina Dubolnić Glavan, dipl.arh.prof.pov. u suradnji s Arheološkim muzejom u Zadru, Speleološkim i Vodičkim odsjekom Planinarskog društva Paklenica, a uz nadzor Konzervatorskog odjela Zadar. Uvodnu riječ u izlaganje autorice projekta dao je prof.dr.sc.Miroslav Glavičić sa odjela za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zadru a predstavljanju projekta prisustvovali su brojni uzvanici i posjetitelji iz znanstvenih i turističkih područja.

 
Nazad na - Vijesti
 
 

Jedna od mnogih legenda o buri, zapisana u Zoranićevim “Planinama”, priča o mladoj i lijepoj ali oholoj djevojci plemenitog roda po imenu Bura…

 
 
 
Koji dio Hrvatske Vam je najdraži za ljetovanje
  • Istra i Kvarner
  • Sjeverna Dalmacija
  • Srednja Dalmacija