Predstavljanje knjige Mirila – kulturni fenomen
Predstavljanje knjige Mirila – kulturni fenomen
U petak, 22.listopada u Zadru i Starigradu-Paklenici biti će predstavljena knjiga «Mirila – kulturni fenomen» u izdanju slovenskog Instituta za arheologiju. Autori ove vrijedne knjige su Andrej Pleterski i suradnici (Katja Hrobat, Radomir Jurić, Mario Katić, Mario Šlaus, Benjamin Štular, Mirjana Trošelj i Tomo Vinščak).
Predstavljanje knjige u Zadru će se održati u Etnološkom odjelu Narodnog muzeja u Zadru s početkom u 11.00h, dok će se u Starigradu-Paklenici knjiga predstaviti u maloj dvorani hotela Alan s početkom u 18.00h.
U knjizi se na reprezentativnom uzorku razmatraju mirila na području južnog Velebita, jedinstvena kamena spomen znamenja nastajala u sklopu nekadašnjeg posmrtnog obreda velebitskog stanovništva koji je bio u primjeni sve do druge polovice 20.stoljeća. Nakon toga, promjenom načina života kada se stanovništvo seli uz obalu i okreće turizmu, običaj na ovim prostorima odumire ali mirila ostaju i prenose nam običaje, način života i stvaranja cijelog jednog vremena.
Profesor Andrej Pleterski trenutno predaje na Odjelu za arheologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani a područje rada mu je rana srednjovjekovna arheologija, staroslavenska arheologija, ranosrednjovjekovna povijest, historijska geografija, mitologija te informatizacija arheoloških resursa.
Ova knjiga predstavlja još jedan dokaz vrijednosti mirila kao spomeničke baštine te daljnji korak prema očuvanju i turističkoj valorizaciji mirila, projekta kojega je na podvelebitskom području pokrenula Turistička zajednica općine Starigrad.
Predstavljanje knjige održat će se u organizaciji Odjela za etnologiju i kulturnu antropologiju Sveučilišta u Zadru, Javne ustanove Nacionalni park Paklenica i TZO Starigrad.
Jedna od mnogih legenda o buri, zapisana u Zoranićevim “Planinama”, priča o mladoj i lijepoj ali oholoj djevojci plemenitog roda po imenu Bura…